دستگاه فیلتر کردن هوا

فیلتر هوا چیست

فیلتر هوا چیست و چه کارایی دارد؟

پالایه های هوا برای زدودن ذرات معلق هوا به کار می روند و عمده ترین کاربرد آنها برای استفاده در خودروها می باشد.

فیلتر هوا یکی از عناصر سیستم تامین سوخت خودرو محسوب می شود . سوخت ماده ایست که یک یک وسیله نقلیه موتوری با انرژی ناشی از آن کار میکند و رساندن سوخت از باک به موتور کار پیچیده ای می باشد.

سیستم سوخت معمولا از اجزایی مانند باک ، انژکتور ، هواکش ، پمپ مکش بنزین ، فیلتر هوا و سوخت و سایر اجزای دیگر.

هوای مکیده شده به داخل موتور به نسبت معینی با سوخت ترکیب می شود تا بیشترین راندمان را تولید کند.

فیلترهوا ی خودرو، بر سر راه هوای ورودی به موتور قرار می گیرد :

1)ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را جذب می کند.
2)میزان هوای مجاز ورودی به موتور را تنظیم می کند.

انواع فیلترهای هوا از جهت کارایی به قرار زیر است:

  • فیلترهای هوا با بازدهی پایین
  • فیلترهای هوا با بازدهی متوسط
  • فیلترهای هوا با بازدهی بالا
  • فیلترهای هوا با بازدهی بسیار بالا

عمر مفید فیلتر هوا :

فیلتر هوای خودرو یک جنس مصرفی است که عمر محدودی دارد وبسته به کارکرد ماشین هر1 یا2 ماه یکبارتعویض می شود( استاندارد تعویض فیلتر هوا بین 3 تا 5 هزارکیلومتر میباشد).

به کار بردن فیلتر نامرغوب و غیر استاندارد علاوه بر افزایش زیاد مصرف سوخت می تواند صدمات زیادی را به موتور اتومبیل وارد سازد.

فیلتر هوای خودرو یک جنس مصرفی است که در تمامی انواع خودرو استفاده می شود و باید بسته به کارکرد ماشین هر ۱ یا۲ ماه یک بار تعویض شود و علاوه بر آن تعویض به موقع آن تا ۳۰ درصد مصرف بنزین را در خودرو کاهش می دهد .

اینکه با وجود فراوانی خودرو در کشور ما این محصول همواره متقاضی فراوانی دارد.

همچنین محل جایگیری و استقرار فیلتر هوای ماشین ، در نوع های مختلف ماشین ها متفاوت می باشد و اگر به درستی انجام نشود هوای لازم به جای عبور از فیلتراسیون از درزها عبور می کند و فیلتراسیون به خوبی انجام نخواهد شد و صدماتی را به موتور وارد می کند.

انواع فیلترهای هوا  به شرح زیر می باشند:

  • فیلترهای هوای کاغذی : این نوع از فیلترها بیشترین استفاده را در خودروهای شخصی دارند . اغلب آنها دارای لبه ای لاستیکی یا پلاستیکی هستند که در درون آن کاغذی به شکل مناسب تا خورده وجود دارد. این فیلترها ارزان هستند و مراحل نصب راحتی نیز دارند.
  • فیلترهای روغنی : فیلترهای روغنی امروزه کاربرد زیادی ندارد. این نوع از فیلترها بیشتر در خودروهای قدیمی به کار برده می شود و بعد از به وجود امدن فیلترهای کاغذی استفاده از آنها کم شد.
  • فیلترهای اسفنجی : این نوع از فیلترها از پلی مرهای اشباع شده از روغن ساخته می شود. جدا کردن ذرات معلق توسط این فیلترها بیشتر از فیلترهای کاغذی است. فیلترهای کاغذی معمولا جوابگو بوده و ارزانتر هستند اما فیلترهای اسفنجی برای محیط هایی با عمر بالا مانند ماشین آلات مربوط به کارخانه ها ، کامیون ها و … کاربرد دارد.
  • فیلترهای پنبه ای : پارچه های پنبه ای با منافذ ریز نوع دیگری از فیلترهای هوا هستند که قابلیت استفاده مجدد آنها وجود دارد. به نحوی که می توان آن ها را شست و بارها استفاده کرد.
فیلتر هوا
فیلتر هوا

فیلتر هوای خودرو چیست و چه نقشی را ایفا می کند؟

فیلتر هوای خودرو هم به مانند سایر اجزای موتور دارای اهمیت فراوانیست و در خودرو نقش فیلتراسیون هوا را بر عهده دارد.

فیلتر هوا وسیله ای است که در سر راه هوای ورودی به موتور خودرو قرار میگیرد و ذرات ناخالص موجود در هوا را میگیرد و وظیفه آن کنترل میزان هوی ورودی به موتور می باشد.

چک کردن فیلتر هوا چگونه صورت میپذیرد؟

در اکثر خودروها دسترسی به فیلتر هوا کار ساده ای می باشد. روی فیلتر هوا را معمولا با قابی می پوشانند که توسط چند گیره محکم شده و به راحتی با دست قابل باز کردن هستند . فقط میزان کمی از وسایل نقلیه وجود دارد که برای دستیابی به فیلتر هوایشان نیاز به آچار دارند .

بعد از برداشتن درپوش فوق باید فیلتر هوا را از محفظه خود بیرون آورد و در مقابل یک منبع نور قرار داد. تیره و مات بودن فیلتر نشانه این است که فیلتر کثیف بوده و دیگر نمی تواند به صورت کارآمد ذرات گرد و غبار را از جریان هوا جدا کند.

کثیف بودن فیلتر هوا چگونه می تواند درمصرف سوخت موثرباشد؟

این مسئله به قدری مهم است که اگر فیلتر هوا کثیف باشد و با سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کنید، با مصرف هر لیتر بنزین تقریبا نیم کیلومتر کمتر جلو میروید.

مثلا خودروی شما اگر با مصرف هر لیتر بنزین معادل 15 کیلومتر جلو میرود، وقتی فیلتر هوا کثیف باشد همین مقدار بنزین مصرف میکند ولی معادل 14.5 کیلومتر جلو میرود.

فرآیند تعویض فیلتر هوا بستگی به نوع خودرو دارد .شما می توانید با تعویض به موقع فیلتر هوا و استفاده از فیلتر استاندارد ضمن سالم نگه داشتن و بالا بردن عمر مفید موتور خودرو 20 تا 30 درصد مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهید.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد انواع فیلتر هوا و دستگاه تولید فیلتر هوا به سایر مقالات ما که توسط کارشناسان پارس متین گرد آوری شده اند مراجعه نمایید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =