فیلتر هوا

فیلتر هوای هپا

همه چیز درباره فیلتر هوای هپا :‌

فیلتر هوا در انواع مختلف نظیر فیلتر هوا کاغذی ، فیلتر هوا کربنی ، فیلتر هوا هپا و غیره موجود است. اگر قصد خرید فیلتر هوا از نوع فیلتر هوا هپا را دارید در این بخش با ما همراه باشید.

HEPA (جذب ذرات با راندمان بالا) یک نوع فیلتر هوا با قدرت بیشتر و موثر تر از فیلتر هوای یونی است، و بنابراین برای کاربردهای حساس ترجیح داده می شود_ فیلتر هوا هپا قادر است 99.97 درصد ذرات موجود در هوا را حذف کند، بنابراین برای ضد عفونی کردن هوا بسیار موثر است.

فیلتر هوا به طور ابتدایی شامل تشک فیبر فایبر گلاس است، که ذرات هوا را به دام می اندازد. میزان تاثیر یک فیلتر HEPA تا حد زیادی به قطر و ضخامت فیبر دارد.

فیلترهای HEPA، ذرات موجود در هوا را به چندین روش مختلف به دام می اندازند.یکی از این روش ها، ذرات را با جریان هوایی که به سمت فیلتر هوا می آید، دنبال می کند و ذرات در نزدیکی فیبر جذب شده و به دام می افتند.

فیلتر هوای هپا

علاوه بر حائل بودن، افزایش و کرنش جریان هوا می تواند باعث تحریک ذرات شده تا ذرات به طور مستقیم با الیاف برخورد کرده و گرفتار شوند.

انتشار، یک فرآیند است که از برخورد گاز برای جدا کردن ذرات، کاهش آنها در هنگام عبور از فیلتر هوا و افزایش شانس گرفتار شدن آنها توسط الیاف استفاده می کند.

به دلیل سطح بالی بهره وری از فیلتر هوای هپا، از آنها معمولا در بخش های پزشکی برای حذف باکتری ها و جلوگیری از آلودگی استفاده می کنند و اغلب در اتاق های تمیز و بخش هایی که مطابق اصول بهداشتی عمل می کنند از این نوع فیلتر هوا استفاده می شود.

فیلتر هوای مکانیکی از یک فن برای عبور هوا از یک صفحه استفاده می کند که در آن دود، گرده و دیگر آلرژن های موجود در هوا به دام می افتند.

فیلتر هوای هپا بهترین فیلتر هوای شناخته شده است. هپا ( که یک نوع فیلتر هوا است نه یک نام تجاری) در طول جنگ جهانی دوم برای جلوگیری از خروج ذرات رادیواکتیو از آزمایشگاه توسعه داده شد.

به عنوان یک فیلتر هوای هپا که دارای کیفیت بالا است، فیلتر هوا باید قادر به جذب حداقل 90 درصد تمام ذرات 0.3 میکرون یا بزرگتر باشد.

یکی از معایب این دستگاه ها صدای زیاد فن و هزینه برق مورد استفاده برای عملکرد موتور آن ها است. صدا را می توان با استفاده از یک دستگاه بزرگتر برای یک اتاق بزرگتر و اجرای موتور فن با سرعت پایین تر کاهش داد.

تاریخچه ای کوتاه از فیلتر هوای هپا : 

مانند بسیاری دیگر از اختراعات، فیلتر هوا هپا در طول زمان توسعه پیدا کرده است. فیلتر هوا مبتنی بر فیبر در اصل در طول پروژه منهتن (که اولین بمب اتمی جهان را تولید کرد) به عنوان راهی برای به دام ذرات بسیار کوچک و خطرناک رادیواکتیو توسعه پیدا کرد.

بعد از جنگ، برادران آلمانی کلاوس و مانفرد هامس در اوایل دهه 1960 برای کاهش ذرات دوده تولید شده توسط کوره سوخت زغال سنگ، شروع به توسعه سیستم های فیلتر هوا با قیمت نسبتا ارزان کردند.

و در ادامه آنها یک شرکت به نام فیلتر هوای IQAir تاسیس کردند که یکی از پیشگامان در صنعت فیلتر هوا و تجهیزات فیلترینگ از آن زمان محسوب می شود.

از انواع دیگر فیلتر هوا : فیلتر هوا یونی ، فیلتر هوای کاغذی ،‌ فیلتر هوای کربنی ، فیلتر هوای اسفنجی ، فیلتر هوای uv ، فیلتر هوای روغنی و …

- بیل گیتس

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =