فیلتر هوای روغنی

فیلتر هوای روغنی چیست؟ 

فیلتر هوا وسیله ای برای تصفیه هوا است که دارای انواع مختلف ( فیلتر هوا هپا ، فیلتر هوا کاغذی ، فیلتر هوا اسفنجی و … ) با کاربرد های متفاوت است.

فیلتر هوای روغنی متشکل از یک چاهک پر از روغن، و یک بخش داخلی که با فیبر، مش، فوم، و یا سایر پوشش های میانی فیلتر پر شده است.

زمانی که فیلتر هوا مونتاژ شد، بدنه پوشش داخلی با کمی فاصله در بالای سطح استخر روغن قرار می گیرد. لبه داخلی با لبه چاهک همپوشانی دارد.

این امر شکل پر پیچ و خمی را شکل می دهد که در آن هوا از یک سری مسیر u شکل عبور می کند.

این مسیر u شکل، هوا را در طول سطح استخر روغن در سرعت بالا نگه می دارد. آلودگی ها و گرده های بزرگتر و سنگین تر به دلیل اینرسی خود قادر به تشکیل این چرخه نیستند، در نتیجه به داخل روغن افتاده و در ته ظرف ته نشین می شوند. اجزا کوچکتر و سبک تر توسط فیلتر هوا به دام می افتند.

فیلتر هوای روغنی

فیلتر هوا روغنی در اوایل دهه 1960 به طور گسترده ای در موتور خودرو ها و دستگاه های موتوری کوچک استفاده می شد. این نوع فیلتر هوا ، هنوز هم در تجهیزات off-road که با سطح بالایی از گرد و غبار مواجه هستند استفاده می شود.

فیلتر هوا روغنی می تواند مقدار زیادی خاک و گرد و غبار را بدون کاهش کارایی خود جذب کند. استفاده از فیلتر هوای روغنی امروزه به شدت کاهش یافته است.

در حال حاضر در موتور اتومبیل ها معمولا از فیلتر هوا کاغذی استفاده می شود. قیمت فیلتر هوا از نوع کاغذی بسیار کم است. بنابراین تقاضا خرید فیلتر هوا از نوع فیلتر هوا کاغذی امروزه بسیار زیاد شده است.

قیمت کم فیلتر های کاغذی به معنای کیفیت پایین آن نیست بلکه به علت استفاده از متریال های ارزان تر و فرآیند های تولید مقرون به صرفه تر شرکت ها قادرند این محصولات را با قیمت های مناسبی تولید و عرضه نمایند.

از انواع دیگر فیلتر هوا : فیلتر هوا یونی ، فیلتر هوای کاغذی ،‌ فیلتر هوای کربنی ، فیلتر هوای اسفنجی ، فیلتر هوای uv ، فیلتر هوای روغنی و …

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سه =